Właściwości masła shea

Maseczka z masła shea na suche i łamliwe włosy!

Masło shea to unikalny kosmetyk, który powinien się znaleźć w kosmetyczce każdej kobiety. Jego właściwości oraz zastosowanie nie tylko kosmetyczne zostało docenione przez samych dermatologów. Podpowiemy ci w jakim celu warto go stosować oraz gdzie możesz go dostać!

Co to właściwie jest to masło shea i dlaczego jest tak popularne wśród kobiet? Jest to produkt o uniwersalnych właściwościach. Używany głównie jako balsam do ust, krem do twarzy, balsam do ciała, jako naturalny filtr UV i UWAGA… jako dodatek do wielu potraw! Skąd pochodzi? Kolejną ciekawostką może być fakt, że – inaczej nazywane – masło karite, wciąż wytwarzane jest naturalnymi metodami przy użyciu prostych narzędzi. Korzenie tego niezwykłego kosmetyku pochodzą z kontynentu afrykańskiego, na którym rdzenne mieszkanki takich państw jak Ghana, Nigeria, Burkina Faso wytwarzają tradycyjnymi sposobami masła. Techniki przetwarzania przekazywane są z pokolenia na pokolenie i dla wielu kobiet jest to praca na całe życie.

Masło shea produkuje się z nasion orzechów, które rosną na drzewach znanych także pod nazwą Masłosz Parka. Rośliny te rosną na szerokich, afrykańskich sawannach i są niezwykle cenne. Zdarza się, że niektóre afrykańskie plemiona przypisują im nawet magiczną moc. Czas dojrzewania takiego drzewa może wynosić nawet 50 lat! Gdy orzechy są już dojrzałe, zbiera się je, a następnie gotuje w wielkim garnku do czasu, aż ich skorupa zmięknie i łatwiej będzie dostać się do środka.

Masło shea pochodzenia afrykańskiego posiada w swoim składzie bogactwo witamin A, E i F. Dwie pierwsze przede wszystkim odpowiadają za zdrowy wygląd skóry. Zaś witamina F wykazuje właściwości przeciwzapalne, stabilizuje podrażnioną skórę, usuwa trądzik oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Nie mniej ważną zaletą masła karite jest jego zdolność antyoksydacyjna. W konsekwencji stanowi naturalny filtr UV, który chroni przed nadmiernym słońcem. Masło shea skutecznie zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (mrozem, chłodem, słońcem i wiatrem), a dodatkowo posiada właściwości łagodzące podrażnienia. Do najważniejszych składników masła shea należą:

  • Kwas oleinowy

  • Kwas stearynowy

  • Kwas linolowy

  • Kwas palmitynowy

Masło shea jest dosyć tłuste i ma lekko orzechowy zapach. Z tego względu może brudzić ubrania. Uważaj na to! Co więcej masło jako półprodukt zawiera się też w artykułach spożywczych takich jak wyroby czekoladowe, a od 2012 roku może być używane jako biomasa na cele energetyczne. Warto też znać jego właściwość impregnującą dla drewna i instrumentów.

Wszystkie oleje można pozyskiwać w sposób rafinowany lub nierafinowany. Czym różnią się te metody? Masło nierafinowane produkowane jest ręcznie, poprzez pojedyncze lub kilkakrotne mechaniczne wyciskanie orzechów Masłosza w temperaturze mniejszej niż 70 stopni. Eksperyment jest mało inwazyjny, przez co masło nie traci swoich cennych składników, a przede wszystkich witaminy E. Olej nierafinowany ma zapach i smak naturalny, mimo to może wywoływać reakcje alergiczne.

Masło rafinowane może być produkowane na dwa sposoby. Pierwszy polega na użyciu chemicznych rozpuszczalników w temperaturze powyżej 90 stopni. Drugi zaś to odflitrowanie oleju po wcześniejszym wyciśnięciu orzechów. Metoda ta wiąże się z dużą utratą związków. Produkty są mniej bogate w związki odżywcze. Plusem jest fakt znacznie dłuższej daty ważności oraz brak charakterystycznego zapachu.

Maseczka z masła shea

Masło karite można z powodzeniem stosować do kuracji wzmacniającej i nawilżającej włosy jako maseczka bądź odżywka. Działanie masła sprawi, że włosy staną się mocniejsze, mniej łamliwe. Ich naturalna kondycja znacznie się poprawi. Produkt polecany jest zwłaszcza dla włosów suchych, zniszczonych farbowaniem.

Jak używać masła shea jako maseczki do włosów?

Wystarczy w lekko wilgotne włosy wetrzeć ok. 1 łyżkę masła shea, które wcześniej warto rozgrzać w dłoniach. Masło należy nałożyć na całą długość włosów. Dla wygody włosy można związać gumką w koczek. Maseczkę można spłukać po 30 min lub rankiem następnego dnia. Włosy należy dokładnie umyć szamponem w celu pozbycia się tłuszczu z włosów.

W asortymencie naszego sklepu znajdziesz zarówno masło shea, które jest rafinowane bądź nierafinowane. Odwiedź nasz internetową stronę aby dowiedzieć się więcej informacji!

Zapraszamy! https://zrobmydelko.pl/raw-materials/oleje-masla/


Related Products

21003-250
10,00 zł
Last Articles
Kryształowe ultra słodkie mydełka
Przepis od Lili Natura na Kryształowe ultra słodkie mydełka. Mam takie wrażenie, że ostatnimi czasy ze szczególnym uwielbieniem spotyka się wszystko to, co błyszczące, słodkie, kryształ..
2380
Mydełka agatowe
Przepis od Lili Natura na mydełka agatowe. Kamienie? Plastry agatów? Nie – mydła agatowe!Czyli zapraszam dzisiaj na kolejny przepis i obrazkową instrukcję na jakże oryginalne mydełka! Nieco wyobr..
3686
Segregacja śmieci w domu
Segregowanie śmieci może wydawać się proste i oczywiste – wystarczy podzielić odpady ze względu na rodzaj materiału i umieścić w odpowiednim kontenerze. Papierowe artykuły do niebieskiego kosza, ..
1610
Woski pachnące majem malowane
Przepis od Lili Natura na Woski pachnące.Za szybko mijają te dni najpiękniejsze rozkwitu bujnego i pełnego. Za szybko maj nam uciekł, a i czerwca zaraz zapewne nie będzie. Jak zatrzymać te beztro..
3534