Segregacja śmieci w domu

Segregowanie śmieci może wydawać się proste i oczywiste – wystarczy podzielić odpady ze względu na rodzaj materiału i umieścić w odpowiednim kontenerze. Papierowe artykuły do niebieskiego kosza, szklane do zielonego i tak dalej. W kwestii sortowania odpadów nagminnie popełniamy błędy, wrzucając odpady do nieprawidłowego kosza. Większość z nas umieściłoby karton po mleku w kontenerze na odpady papierowe, ceramiczne doniczki i porcelanę do szkła, a zepsute zabawki do kosza z metalami i tworzywami sztucznymi. Klasyfikując w ten sposób śmieci, niepoprawnie umieszczamy je w kontenerach i utrudniamy prace firmom przetwarzającym odpady.

Jak wobec tego segregować śmieci? Odróbmy najpierw lekcje. Zapoznajmy się z poradnikami i biuletynami publikowanymi przez Ministerstwo Środowiska. Niezbędne informacje znajdziemy również na stronie internetowej naszej gminy czy wspólnoty mieszkaniowej. Zasady prawidłowego sortowania śmieci zazwyczaj spisane są w formie przejrzystych infografik i krótkich tekstów. Wydrukujmy je i powieśmy w widocznym miejscu – dzięki temu cała rodzina będzie wiedzieć, jak prawidłowo segregować śmieci.


Powieszenie infografik w domu jest dobry pomysłem, zwłaszcza jeśli w gospodarstwie domowym są dzieci. Rysunki są przejrzyste i czytelne, więc nawet najmłodsi domownicy nie będą mieć problemu z umieszczeniem odpadów w odpowiednim koszu. Ucząc dzieci zasad recyklingu, kształtujemy w nich młodych obywateli świadomych odpowiedzialności za środowisko.

Pojemniki na śmieci – kolory i ich znaczenie

Większość gmin sukcesywnie wymienia zwykłe pojemniki na odpady na kolorowe, kierując się wytycznymi Ministerstwa Środowiska. Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych i osiedli ma do dyspozycji na podwórkach zielone, niebieskie czy żółte kontenery, do których wrzuca się posortowane śmieci. Co oznaczają kolory na pojemnikach i jakiego rodzaju odpady możemy od nich wrzucać? Oto najważniejsze zasady sortowania śmieci:

Niebieski pojemnik – PAPIER

Do tego kosza należy umieścić wszystkie wyprodukowane z papieru śmieci, które można ponownie przerobić. Są to:

 • Niepokryte folią opakowania z papieru;
 • Kartony;
 • Artykuły papiernicze i biurowe: zeszyty, notesy, notatki, teczki, papier od drukarki;
 • Zniszczone książki;
 • Czasopisma, gazety,
 • Ulotki, biuletyny, instrukcje.

UWAGA! Do pojemnika na śmieci papierowe nie wolno wrzucać: kartonowych opakowań po nabiale (np. mleku), ręczników papierowych, chusteczek, artykułów higieny osobistej, opakowań powleczonych folią czy lakierem oraz mocno zabrudzonych i zanieczyszczonych odpadów z papieru.

pojemniki na odpady odnawialne

Zielony pojemnik – SZKŁO

Do tego kontenera wrzucamy wszystkie odpady wykonane ze szkła, a więc:

 • butelki po napojach i alkoholu;
 • szklane pojemniki po żywności (słoiki);
 • buteleczki i słoiczki po kosmetykach, pamiętając jednak, że wszystkie zakrętki i wieczka należy umieścić w pojemniku na odpady z tworzywa sztucznego i metalu.

UWAGA! Do pojemnika na śmieci ze szkła nie wolno wrzucać: szyb, luster, żarówek, donic, artykułów ceramicznych i porcelanowych, fiolek i butelek po lekarstwach, szkieł z okularów, a także szklanych opakowań po środkach chemicznych (np. rozpuszczalnikach czy olejach samochodowych).

W niektórych osiedlach czy wspólnotach mieszkaniowych istnieje podział na szkło bezbarwne i kolorowe. W takim przypadku na podwórku powinny zostać postawione dwa kontenery: biały (na szkło przezroczyste) i zielony (na szkło barwione).

Żółty pojemnik – METALE I TWORZYWA SZTUCZNE:

W tym pojemniku powinny znaleźć się następujące grupy odpadów:

 • Kartonowe opakowania po nabiale (np. mleku) i napojach;
 • Zakrętki i wieczka;
 • Plastikowe butelki;
 • Puszki;
 • Opakowania z tworzywa sztucznego po żywności, środkach chemicznych i kosmetykach;
 • Folia aluminiowa, woreczki i worki z folii, plastikowe torby na zakupy.

UWAGA! W żółtym pojemniku na odpady metalowe i z tworzywa sztucznego nie wolno wrzucać: plastikowych opakowań po lekarstwach, farbach, emulsjach, olejach samochodowych; baterii i akumulatorów, zabawek z plastiku, sprzętu RTV czy AGD, a także części samochodowych czy innych akcesoriów elektronicznych.


Pamiętajmy, aby wrzucane odpady były opróżnione i wolne od płynnych substancji. Plastikowe butelki, papierowe opakowania i kartony warto też zgnieść przed wrzuceniem.

Brązowy pojemnik – ODPADY BIODEGRADOWALNE:

W kontenerze w kolorze brązu należy umieszczać naturalne odpady, które w procesie recyklingu można przerobić m. in. na nawozy, ściółki i podłoża do roślin. Są to:

 • Resztki żywności;
 • Zepsute warzywa i owoce;
 • Gałęzie, liście, skoszona trawa, chwasty, kwiaty;
 • Kora, ścinki z drewna, kora;

UWAGA! Nie wszystkie naturalne odpady nadają się do brązowego kosza bio. Do tego kontenera nie wolno wrzucać: popiołu z węgla kamiennego, drewna pokrytego impregnatem, płyt drewnopodobnych (np. pilśniowych czy wiórowych), ziemi, kamieni, a także kości zwierzęcych i odchodów.

Szary pojemnik – ODPADY ZMIESZANE:

W tym pojemniku powinno znaleźć się to, czego nie wolno wrzucać do pozostałych kontenerów. Są to zatem nieposortowane ogólne opady, nie oznacza to jednak, ze możemy wrzucać tu absolutnie wszystko. Nie wolno wrzucać tutaj śmieci kwalifikowanych jako „odpady niebezpieczne”, a więc:

 • Produktów leczniczych o przekroczonej dacie ważności;
 • Baterii i akumulatorów;
 • Sprzętu RTV i AGD;
 • Części samochodowych, w tym opon;
 • Mebli (zwłaszcza tych o większych gabarytach);
 • Odpadów budowlanych (np. gruzu czy papy).
 • Segregowanie śmieci – dlaczego warto?

  Według przepisów ustanowionych przez Ministerstwo Środowiska do końca czerwca 2022 r. pojemniki na kosze we wszystkich gminach powinny zostać wymienione na te w odpowiednich kolorach – żółtym, niebieskim, zielonym, brązowym i szarym. Zgodnie z zasadami WSSO, czyli Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów, gminy powinny zapewniać mieszkańcom możliwość segregowania śmieci wedle podziału na następujące frakcje: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady zmieszane i biodegradowalne.

  Skala zanieczyszczenia środowiska w obecnych czasach jest bardzo wysoka, dlatego specjaliści biją na alarm, podkreślając za każdym razem, że to człowiek jest w pełni odpowiedzialny za skażenie powietrza, gleby i wód. Mając na uwadze pogłębiającą się degradację przyrody, wydaje nam się, że symboliczny worek na śmieci wrzucony do kontenera i tak niczego nie zmieni, ponieważ zniszczenia są nieodwracalne. Takie egoistyczne podejście cechuje większość społeczeństwa, jednocześnie każdy z nas chciałby oddychać świeżym powietrzem, kąpać się w czystym morzu i jeść nieskażone owoce czy warzywa. Eksperci są zdania, że nawet niewielkie zmiany wprowadzone na poziomie pojedynczego gospodarstwa domowego są w stanie przynieść wymierne korzyści dla środowiska. Krokiem ku zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska jest chociażby domowa segregacja śmieci. Dzięki niej możemy wykorzystać papierowe śmieci i nadać im drugie życie, produkując m.in. filtry do kawy czy opakowania na jajka. Posegregowane śmieci z plastiku wracają do nas w postaci zabawek czy długopisów, a posortowane szkło po utylizacji zamieni się w płytki podłogowe czy szkła do okularów.

Last Articles
Kryształowe ultra słodkie mydełka
Przepis od Lili Natura na Kryształowe ultra słodkie mydełka. Mam takie wrażenie, że ostatnimi czasy ze szczególnym uwielbieniem spotyka się wszystko to, co błyszczące, słodkie, kryształ..
2434
Mydełka agatowe
Przepis od Lili Natura na mydełka agatowe. Kamienie? Plastry agatów? Nie – mydła agatowe!Czyli zapraszam dzisiaj na kolejny przepis i obrazkową instrukcję na jakże oryginalne mydełka! Nieco wyobr..
3763
Segregacja śmieci w domu
Segregowanie śmieci może wydawać się proste i oczywiste – wystarczy podzielić odpady ze względu na rodzaj materiału i umieścić w odpowiednim kontenerze. Papierowe artykuły do niebieskiego kosza, ..
1650
Woski pachnące majem malowane
Przepis od Lili Natura na Woski pachnące.Za szybko mijają te dni najpiękniejsze rozkwitu bujnego i pełnego. Za szybko maj nam uciekł, a i czerwca zaraz zapewne nie będzie. Jak zatrzymać te beztro..
3608