Przewodnik po rodzajach ręcznie wyrabianych mydeł
Na temat przewagi
ręcznie wyrabianych mydeł nad tymi drogeryjnymi wiele już zostało
powiedziane. Długowieczne receptury i naturalne składniki
zapewniają wysoką skuteczność oraz wydajność mydlanych kostek.
Jakimi mydłami warto się zainteresować dla komfortu naszej skóry?
Zapraszamy na porcję wiedzy teoretycznej!
Mydło Aleppo – jak nazwa wskazuje, mydło to pochodzi ze stolicy Syrii. Jest wytwarzane ręcznie od ponad 2000 lat, co czyni je jednym z najstarszych środków myjących. To mydło naturalne, złożone z trzech składników: oleju z oliwy, oleju laurowego oraz bazy myjącej. Ma zastosowanie antyseptyczne, korzystnie wpływa na przetłuszczającą się skórę, a także działa wszechstronnie – jako pianka do golenia, szampon do włosów, mydło dla dzieci i niemowląt, środek myjący do twarzy, maseczka oczyszczająca oraz środek do prania ręcznego. Moc mydła z Aleppo (lub mydła Alep) tkwi w oryginalnym składzie oraz czasie leżakowania. Im dłużej odpoczywa, tym jest szlachetniejsze. Tradycyjnie, kostki mydła Alep suszą się na syryjskich pustyniach przez 9 miesięcy, po czym trafiają do sprzedaży. Na rynku kosmetycznym zyskują coraz większą popularność.
Mydło marsylskie – to kosmetyk ceniony za naturalność. Wywodzący się z południowego regionu Francji, od lat pielęgnował delikatną skórę tamtejszych dam. Mydło marsylskie w co najmniej 72% składa się z olejów roślinnych. Ma neutralne pH, dlatego można je stosować również do mycia niemowląt i dzieci. To delikatne mydło nadaje się zarówno do mycia twarzy, ciała, jak i włosów. Polecane jest do skóry wrażliwej, choć tak naprawdę przysłuży się każdemu. Jakie właściwości ma francuskie oliwkowe mydło? Łagodzi podrażnienia, nie wysusza skóry, delikatnie pielęgnuje. Cieszy się dużym powodzeniem od ładnych paru lat.
Mydło glicerynowe – zapewne robisz je sama, do gotowej bazy dodając ulubione składniki. Jeśli chodzi o wyrób ręczny, mydła glicerynowe dają najwięcej możliwości wariacji: zapachowych, kolorystycznych, funkcjonalnych – można w nie wkomponować substancje odżywcze, tj. błoto z Morza Martwego, rozmaite oleje i masła, błota oraz glinki. Jako jedno z najbardziej uniwersalnych, mydło glicerynowe jest środkiem myjącym przeznaczonym dla każdego typu skóry. Nawilża, łagodzi podrażnienia, wspomaga odbudowę naskórka, a także zapobiega uszkodzeniom skóry. Przepisy na różnorodne mydła glicerynowe znajdziesz na stronie zrobmydelko.pl.
Mydło siarkowe – mydło z siarką (zawartość tego pierwiastka w mydlanej kostce to najwyżej 5%) stosuje się zazwyczaj w celach leczniczych, jako środek przeciwdziałający trądzikowi i przetłuszczeniu skóry. Również skóry głowy, dlatego mydła siarkowego często próbują ci, którzy mają problemy z łupieżem. Oczyszcza i zwęża pory, ma właściwości antybakteryjne (stosuje się je na zmienioną chorobowo skórę, a nawet wspomagająco przy leczeniu świerzbu) i przeciwzapalne. Efekty widać już po jednym umyciu twarzy: cera tłusta zyskuje matowość, a pory są zwężone. Ze względu na właściwości, mydła siarkowego nie powinny używać osoby ze skórą skłonną do przesuszeń.
Mydło syberyjskie – im krótszy skład, tym lepszy kosmetyk, jednak w przypadku mydła syberyjskiego to kompleksowość składników decyduje o jego właściwościach. Rosyjscy naukowcy zmodyfikowali nieco starą syberyjską recepturę i wybrali 37 ekstraktów i olejów roślinnych, z których skomponowali czarne mydło syberyjskie. To kosmetyk dla tych, którzy mają problemy skórne (choć nie tylko). Czarna kostka nawilża, regeneruje, odżywia, a także redukuje łupież i przebarwienia. Polecana jest zatem do mycia włosów, ciała i twarzy – jednak nie sprawdzi się do wszystkich typów skóry. Mydła syberyjskiego można użyć również do demakijażu, zmyje nawet wodoodporne kosmetyki. Jakie substancje znajdują się w tak bogatym składzie? M.in. owies, melisa, rumianek, pokrzywa zwyczajna, prawoślaz lekarski.
A Ty, czy znalazłaś już recepturę idealną na mydło korzystne dla Twojej skóry?