Najczęściej zadawane pytania

Jesteś na początku swojej mydlanej drogi i zanim zrobisz pierwszą kostkę, chciałabyś poznać odpowiedzi na kilka pytań... A może robiłaś już mydło, ale chcesz dowiedzieć się więcej?

Oto najczęściej zadawane pytania (i odpowiedzi) na temat mydła robionego własnoręcznie.

Jak zrobić mydło? Poradnik dla początkujących zamieściliśmy w odrębnym artykule. Streszczając: do zrobienia pierwszego mydełka potrzebujesz bazy mydlanej, opcjonalnie zapachu, barwnika i dodatków (np. płatków kwiatów, ziół lub kawy). Mieszankę roztopionej bazy mydlanej i innych składników wylejesz do uprzednio przygotowanej foremki, a po zastygnięciu wyjmiesz. To czynności proste, a jakie przyjemne!

Czego potrzebuję do zrobienia mydła? O składnikach i akcesoriach potrzebnych do zrobienia mydlanej kostki również pisaliśmy. Do zrobienia mydła potrzebujesz bazy mydlanej, zapachu, barwnika (naturalnego bądź z buteleczki), dodatków, a jeśli chodzi o akcesoria: rondelka i naczynia do rozpuszczenia bazy w kąpieli wodnej, mieszadła i formy plastikowej lub silikonowej. Mydło możesz rozlać nawet do foremek używanych przez Twoje dziecko w piasku, a także wszelkich plastikowych pudełek.

Jak przechowywać robione mydło? Mydło, dla którego znalazło się już miejsce w łazience, warto odkładać na mydelniczkę lub podstawkę z dziurkami – taką, w której nie utrzymuje się wilgoć. Wtedy kostka posłuży nam dłużej.

Czy to się opłaca? Baza mydlana potrzebna do wytworzenia kilograma mydła kosztuje ok. 22 zł. Powstanie z niej ok. 10 kostek, każda o masie 100 g. Olejki zapachowe i płynne barwniki to koszt kilku złotych za buteleczkę, a użyjesz ich wielokrotnie. Kolor mydełkom można nadać również przy użyciu przypraw. Foremki silikonowe (na ciasteczka lub kostki lodu) znajdą się w każdym domu, podobnie naczynia do mieszania bazy mydlanej. Na wykonanie pierwszej partii mydeł wystarczy kilkanaście do dwudziestu kilku złotych, a potem samą przyjemnością będzie wydawanie pieniędzy na hobby. :) Patrząc przez pryzmat pragmatyki – kostkę mydła zapachowego kupisz za 3 zł, jednak jej skład i maszynowe wykonanie pozostawi wiele do życzenia.

Gdzie szukać przepisów na mydła? Mnóstwo inspiracji na fantazyjne kostki znajdziesz przede wszystkim na anglojęzycznych stronach internetowych oraz na YouTubie. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać „soap recipe”, a w każdym z serwisów ukaże się szereg pomysłów, od mydeł dla początkujących po bardziej zaawansowane przepisy. Receptury na mydła pojawiają się oczywiście na stronie zrobmydelko.pl, inspiracje możesz czerpać również z naszych autorskich form silikonowych.

Czy zrobić mydło z bazy mydlanej, czy też samemu, od podstaw? Wybór należy do Ciebie. By zrobić mydło z tłuszczów, należy zaopatrzyć się w odpowiednie oleje, wodorotlenek sodu, wodę destylowaną, termometr do mierzenia temperatury cieczy, a także rękawiczki i okulary ochronne. Wbrew pozorom, przygotowanie mydła w taki sposób nie zajmuje wiele czasu ani nie wymaga posiadania wiedzy specjalistycznej, wystarczy podążać za instrukcjami. Z drugiej strony, wykorzystanie bazy mydlanej znacznie usprawnia i przyspiesza proces robienia mydlanej kostki.

Czy mogę robić mydło z dziećmi? Robienie mydła z bazy mydlanej to świetny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem. Natomiast jeżeli robisz mydło od podstaw, nie zaleca się, by w pomieszczeniu przebywały dzieci i zwierzęta, gdyż wodorotlenek sodu to żrąca substancja.

W co zapakować mydło na prezent? Masz wiele opcji. Tradycyjnie mydełka pakuje się w przewiązany wstążką celofan. W ostatnich latach na popularności zyskały opakowania ekologiczne: oplatające mydełko etykietki z szarego papieru bądź lniane woreczki. Z szacunkiem dla środowiska naturalnego, mydełka można opakować również w makulaturę.

Po jakim czasie mogę wyjąć mydło z formy? Jeśli robisz mydełko z bazy mydlanej, będziesz mogła wyjąć je nawet po ok. pół godziny – czas zastygania zależy od rozmiarów kostki. Mydło robione z użyciem odczynników zastyga się dłużej, a po wyjęciu z formy powinno leżakować przez kilka tygodni. Zasada brzmi: wyjmij mydło z formy, gdy zastygnie.

Czym mydło handmade różni się od tego ze sklepu? Maszynowo wytwarzane mydła za kilka złotych nie mogą pochwalić się dobrym składem (niektóre z nich zawierają detergent SLS i inne szkodliwe substancje). Brak im wyjątkowości, naturalności. Mydełka, które zrobisz sama, będą pachniały i wyglądały tak, jak lubisz, a ludzie, których nimi obdarujesz, pomyślą o Tobie częściej.

Last Articles
Kryształowe ultra słodkie mydełka
Przepis od Lili Natura na Kryształowe ultra słodkie mydełka. Mam takie wrażenie, że ostatnimi czasy ze szczególnym uwielbieniem spotyka się wszystko to, co błyszczące, słodkie, kryształ..
2221
Mydełka agatowe
Przepis od Lili Natura na mydełka agatowe. Kamienie? Plastry agatów? Nie – mydła agatowe!Czyli zapraszam dzisiaj na kolejny przepis i obrazkową instrukcję na jakże oryginalne mydełka! Nieco wyobr..
3510
Segregacja śmieci w domu
Segregowanie śmieci może wydawać się proste i oczywiste – wystarczy podzielić odpady ze względu na rodzaj materiału i umieścić w odpowiednim kontenerze. Papierowe artykuły do niebieskiego kosza, ..
1478
Woski pachnące majem malowane
Przepis od Lili Natura na Woski pachnące.Za szybko mijają te dni najpiękniejsze rozkwitu bujnego i pełnego. Za szybko maj nam uciekł, a i czerwca zaraz zapewne nie będzie. Jak zatrzymać te beztro..
3377