Najczęściej zadawane pytania

Jesteś na początku swojej mydlanej drogi i zanim zrobisz pierwszą kostkę, chciałabyś poznać odpowiedzi na kilka pytań... A może robiłaś już mydło, ale chcesz dowiedzieć się więcej?

Oto najczęściej zadawane pytania (i odpowiedzi) na temat mydła robionego własnoręcznie.

Jak zrobić mydło? Poradnik dla początkujących zamieściliśmy w odrębnym artykule. Streszczając: do zrobienia pierwszego mydełka potrzebujesz bazy mydlanej, opcjonalnie zapachu, barwnika i dodatków (np. płatków kwiatów, ziół lub kawy). Mieszankę roztopionej bazy mydlanej i innych składników wylejesz do uprzednio przygotowanej foremki, a po zastygnięciu wyjmiesz. To czynności proste, a jakie przyjemne!

Czego potrzebuję do zrobienia mydła? O składnikach i akcesoriach potrzebnych do zrobienia mydlanej kostki również pisaliśmy. Do zrobienia mydła potrzebujesz bazy mydlanej, zapachu, barwnika (naturalnego bądź z buteleczki), dodatków, a jeśli chodzi o akcesoria: rondelka i naczynia do rozpuszczenia bazy w kąpieli wodnej, mieszadła i formy plastikowej lub silikonowej. Mydło możesz rozlać nawet do foremek używanych przez Twoje dziecko w piasku, a także wszelkich plastikowych pudełek.

Jak przechowywać robione mydło? Mydło, dla którego znalazło się już miejsce w łazience, warto odkładać na mydelniczkę lub podstawkę z dziurkami – taką, w której nie utrzymuje się wilgoć. Wtedy kostka posłuży nam dłużej.

Czy to się opłaca? Baza mydlana potrzebna do wytworzenia kilograma mydła kosztuje ok. 22 zł. Powstanie z niej ok. 10 kostek, każda o masie 100 g. Olejki zapachowe i płynne barwniki to koszt kilku złotych za buteleczkę, a użyjesz ich wielokrotnie. Kolor mydełkom można nadać również przy użyciu przypraw. Foremki silikonowe (na ciasteczka lub kostki lodu) znajdą się w każdym domu, podobnie naczynia do mieszania bazy mydlanej. Na wykonanie pierwszej partii mydeł wystarczy kilkanaście do dwudziestu kilku złotych, a potem samą przyjemnością będzie wydawanie pieniędzy na hobby. :) Patrząc przez pryzmat pragmatyki – kostkę mydła zapachowego kupisz za 3 zł, jednak jej skład i maszynowe wykonanie pozostawi wiele do życzenia.

Gdzie szukać przepisów na mydła? Mnóstwo inspiracji na fantazyjne kostki znajdziesz przede wszystkim na anglojęzycznych stronach internetowych oraz na YouTubie. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać „soap recipe”, a w każdym z serwisów ukaże się szereg pomysłów, od mydeł dla początkujących po bardziej zaawansowane przepisy. Receptury na mydła pojawiają się oczywiście na stronie zrobmydelko.pl, inspiracje możesz czerpać również z naszych autorskich form silikonowych.

Czy zrobić mydło z bazy mydlanej, czy też samemu, od podstaw? Wybór należy do Ciebie. By zrobić mydło z tłuszczów, należy zaopatrzyć się w odpowiednie oleje, wodorotlenek sodu, wodę destylowaną, termometr do mierzenia temperatury cieczy, a także rękawiczki i okulary ochronne. Wbrew pozorom, przygotowanie mydła w taki sposób nie zajmuje wiele czasu ani nie wymaga posiadania wiedzy specjalistycznej, wystarczy podążać za instrukcjami. Z drugiej strony, wykorzystanie bazy mydlanej znacznie usprawnia i przyspiesza proces robienia mydlanej kostki.

Czy mogę robić mydło z dziećmi? Robienie mydła z bazy mydlanej to świetny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem. Natomiast jeżeli robisz mydło od podstaw, nie zaleca się, by w pomieszczeniu przebywały dzieci i zwierzęta, gdyż wodorotlenek sodu to żrąca substancja.

W co zapakować mydło na prezent? Masz wiele opcji. Tradycyjnie mydełka pakuje się w przewiązany wstążką celofan. W ostatnich latach na popularności zyskały opakowania ekologiczne: oplatające mydełko etykietki z szarego papieru bądź lniane woreczki. Z szacunkiem dla środowiska naturalnego, mydełka można opakować również w makulaturę.

Po jakim czasie mogę wyjąć mydło z formy? Jeśli robisz mydełko z bazy mydlanej, będziesz mogła wyjąć je nawet po ok. pół godziny – czas zastygania zależy od rozmiarów kostki. Mydło robione z użyciem odczynników zastyga się dłużej, a po wyjęciu z formy powinno leżakować przez kilka tygodni. Zasada brzmi: wyjmij mydło z formy, gdy zastygnie.

Czym mydło handmade różni się od tego ze sklepu? Maszynowo wytwarzane mydła za kilka złotych nie mogą pochwalić się dobrym składem (niektóre z nich zawierają detergent SLS i inne szkodliwe substancje). Brak im wyjątkowości, naturalności. Mydełka, które zrobisz sama, będą pachniały i wyglądały tak, jak lubisz, a ludzie, których nimi obdarujesz, pomyślą o Tobie częściej.

Last Articles
Kosmetyki, które wyglądają jak jedzenie
Gdy dwulatki poznają świat, chętnie (przynajmniej za pierwszym razem) wgryzają się w mydło. Istnieją kosmetyki, które wyglądem kuszą również dorosłych – wzorowane są na babeczkach, tortach i desera..
125
Jak bezpiecznie zrobić mydełko glicerynowe z dzieckiem
Twoje dziecko jest wulkanem energii i szybko się nudzi? Chciałabyś mu znaleźć kreatywne zajęcie, na którym choć trochę skupi swoją uwagę? Zrób z nim mydełko glicerynowe i pokaż sztuczki z..
199
Bazy mydlane "Melt &Pour" - którą bazę wybrać?
Jeśli myślisz o wykonaniu mydła metodą „Melt and pour”, nie wymagającym pracy z ługiem sodowym, pierwszym krokiem jest wybór bazy.  Na rynku dostępne są różne rodzaje bazy mydlanej. Sprawdźcie, b..
692
Jakie kosmetyki możesz zrobić sama?
Są ludzie, którzy w swojej kosmetyczce nie mają ani jednego drogeryjnego specyfiku. Z kilku powodów: żyją w nurcie zero waste i chcą produkować jak najmniej plastikowych odpadów; mają świadomość, c..
455