Moje pierwsze mydełko

Moje pierwsze mydełko – krok po kroku Z zachwytem przeglądasz zdjęcia fantazyjnych, kolorowych, robionych ręcznie mydeł? Spójrz na poniższy przepis i przekonaj się, że wytworzenie mydła z bazy mydlanej to zajęcie proste, odprężające i przyjemne. A satysfakcji, gdy w kąpieli użyjesz ulubionych zapachów zaklętych w samodzielnie zrobionej kostce, nie da się opisać słowami. Pozostawmy to zmysłom...


Z czego zrobić mydełko glicerynowe?

Składniki: baza mydlana glicerynowa (np. baza mydlana Forbury Delicate Clear), olejek zapachowy (różany, cytrynowy, rozmarynowy...), barwnik, dodatki (brokat, obrazki do zatapiania w mydle, płatki kwiatów itp.). Do zrobienia pierwszego (i każdego kolejnego) mydełka będziesz potrzebować również foremek. Najlepiej sprawdzą się foremki silikonowe, z których w prosty sposób „wyłuskasz” mydło, ale równie dobrze możesz użyć foremek plastikowych, wszelkich foremek do babeczek, muffinek i do kostek lodu. Potrzebne będzie także naczynie do rozpuszczenia bazy mydlanej, np. szklany lub ceramiczny kubek.


Jak zrobić mydełko glicerynowe?

Nożem kuchennym odkrój potrzebną ilość bazy mydlanej. „Skąd mam wiedzieć ile?” - zapytasz. Przyjmuje się, że z 1 g bazy otrzymasz 1 ml mydła, dlatego przed przystąpieniem do krojenia, przy pomocy strzykawki lub miarki możesz zmierzyć pojemność swojej foremki. Możesz również dobrać ilość bazy mydlanej „na oko”, a gdy rozpuścisz za dużo, wytworzyć skrawek mydła w kolejnej foremce. Ogólna zasada brzmi: 100 g bazy mydlanej = 100 m mydełka. Rozpuszczanie – to kolejny etap. Przełożoną do naczynia bazę mydlaną wprowadzisz w stan płynny w mikrofalówce lub na kuchence, w kąpieli wodnej. Pamiętaj: rozpuszczona baza nie może się zagotować! Gdy stanie się cieczą, odstaw ją i odczekaj minutę. Czas na personalizowanie mydełka! By nadać mu kolor, do płynnej bazy wpuść kilka kropli barwnika (barwnik w proszku należy wcześniej rozpuścić). Nie przesadzaj również z zapachem – olejku także odmierz kilka kropli. Jeśli chcesz w swoim mydle zatopić płatki kwiatów lub ziarna kawy, połowę wciąż płynnej bazy wlej do foremki. Odczekaj, aż nieco zastygnie i włóż do niej dodatki. Zamieszaj lub ułóż, a następnie dodaj pozostałą część bazy. Pozostaje tylko czekać, aż Twoje pierwsze mydełko stwardnieje. Zależnie od jego wielkości, do kilku godzin. Mydeł zrobionych z bazy mydlanej glicerynowej można używać bezpośrednio po stwardnieniu. Nie zachodzą w nich już procesy chemiczne, inaczej niż w przypadku uzyskiwania części myjącej z wchodzącego w reakcje wodorotlenku sodu.


Mydełko glicerynowe – pierwsze kroki w mydlarstwie

Różnicę pomiędzy mydłem zrobionym własnoręcznie a kupionym w drogerii da się odczuć w różnych aspektach. Przede wszystkim mydła domowe są spersonalizowane: zawierają ulubione zapachy, barwy, dodatki. Powstają w różnych kształtach, pod względem składników można je dostosować do pory roku. Robienie mydeł z bazy mydlanej to świetny pomysł na zabawę z dziećmi, a także uświetnienie spotkań w gronie przyjaciół i rodziny. Jeśli chodzi o ekonomiczność, wystarczy przeliczyć koszty: kilogram bazy kosztuje ok. dwadzieścia parę złotych, olejek zapachowy kilka złotych, dodatki – często grosze. Za 10 robionych ręcznie mydełek zapłacisz od 25 złotych. Plus satysfakcja ze spędzenia kilku godzin na DIY, której nie da się przeliczyć na PLN-y! Od powyższego przepisu już tylko krok do mydełek-kryształów, mydeł warstwowych i innych zjawiskowych form.


Last Articles
Kosmetyki, które wyglądają jak jedzenie
Gdy dwulatki poznają świat, chętnie (przynajmniej za pierwszym razem) wgryzają się w mydło. Istnieją kosmetyki, które wyglądem kuszą również dorosłych – wzorowane są na babeczkach, tortach i desera..
125
Jak bezpiecznie zrobić mydełko glicerynowe z dzieckiem
Twoje dziecko jest wulkanem energii i szybko się nudzi? Chciałabyś mu znaleźć kreatywne zajęcie, na którym choć trochę skupi swoją uwagę? Zrób z nim mydełko glicerynowe i pokaż sztuczki z..
199
Bazy mydlane "Melt &Pour" - którą bazę wybrać?
Jeśli myślisz o wykonaniu mydła metodą „Melt and pour”, nie wymagającym pracy z ługiem sodowym, pierwszym krokiem jest wybór bazy.  Na rynku dostępne są różne rodzaje bazy mydlanej. Sprawdźcie, b..
692
Jakie kosmetyki możesz zrobić sama?
Są ludzie, którzy w swojej kosmetyczce nie mają ani jednego drogeryjnego specyfiku. Z kilku powodów: żyją w nurcie zero waste i chcą produkować jak najmniej plastikowych odpadów; mają świadomość, c..
455