Moje pierwsze mydełko

Moje pierwsze mydełko – krok po kroku Z zachwytem przeglądasz zdjęcia fantazyjnych, kolorowych, robionych ręcznie mydeł? Spójrz na poniższy przepis i przekonaj się, że wytworzenie mydła z bazy mydlanej to zajęcie proste, odprężające i przyjemne. A satysfakcji, gdy w kąpieli użyjesz ulubionych zapachów zaklętych w samodzielnie zrobionej kostce, nie da się opisać słowami. Pozostawmy to zmysłom...


Z czego zrobić mydełko glicerynowe?

Składniki: baza mydlana glicerynowa (np. baza mydlana Forbury Delicate Clear), olejek zapachowy (różany, cytrynowy, rozmarynowy...), barwnik, dodatki (brokat, obrazki do zatapiania w mydle, płatki kwiatów itp.). Do zrobienia pierwszego (i każdego kolejnego) mydełka będziesz potrzebować również foremek. Najlepiej sprawdzą się foremki silikonowe, z których w prosty sposób „wyłuskasz” mydło, ale równie dobrze możesz użyć foremek plastikowych, wszelkich foremek do babeczek, muffinek i do kostek lodu. Potrzebne będzie także naczynie do rozpuszczenia bazy mydlanej, np. szklany lub ceramiczny kubek.


Jak zrobić mydełko glicerynowe?

Nożem kuchennym odkrój potrzebną ilość bazy mydlanej. „Skąd mam wiedzieć ile?” - zapytasz. Przyjmuje się, że z 1 g bazy otrzymasz 1 ml mydła, dlatego przed przystąpieniem do krojenia, przy pomocy strzykawki lub miarki możesz zmierzyć pojemność swojej foremki. Możesz również dobrać ilość bazy mydlanej „na oko”, a gdy rozpuścisz za dużo, wytworzyć skrawek mydła w kolejnej foremce. Ogólna zasada brzmi: 100 g bazy mydlanej = 100 m mydełka. Rozpuszczanie – to kolejny etap. Przełożoną do naczynia bazę mydlaną wprowadzisz w stan płynny w mikrofalówce lub na kuchence, w kąpieli wodnej. Pamiętaj: rozpuszczona baza nie może się zagotować! Gdy stanie się cieczą, odstaw ją i odczekaj minutę. Czas na personalizowanie mydełka! By nadać mu kolor, do płynnej bazy wpuść kilka kropli barwnika (barwnik w proszku należy wcześniej rozpuścić). Nie przesadzaj również z zapachem – olejku także odmierz kilka kropli. Jeśli chcesz w swoim mydle zatopić płatki kwiatów lub ziarna kawy, połowę wciąż płynnej bazy wlej do foremki. Odczekaj, aż nieco zastygnie i włóż do niej dodatki. Zamieszaj lub ułóż, a następnie dodaj pozostałą część bazy. Pozostaje tylko czekać, aż Twoje pierwsze mydełko stwardnieje. Zależnie od jego wielkości, do kilku godzin. Mydeł zrobionych z bazy mydlanej glicerynowej można używać bezpośrednio po stwardnieniu. Nie zachodzą w nich już procesy chemiczne, inaczej niż w przypadku uzyskiwania części myjącej z wchodzącego w reakcje wodorotlenku sodu.


Mydełko glicerynowe – pierwsze kroki w mydlarstwie

Różnicę pomiędzy mydłem zrobionym własnoręcznie a kupionym w drogerii da się odczuć w różnych aspektach. Przede wszystkim mydła domowe są spersonalizowane: zawierają ulubione zapachy, barwy, dodatki. Powstają w różnych kształtach, pod względem składników można je dostosować do pory roku. Robienie mydeł z bazy mydlanej to świetny pomysł na zabawę z dziećmi, a także uświetnienie spotkań w gronie przyjaciół i rodziny. Jeśli chodzi o ekonomiczność, wystarczy przeliczyć koszty: kilogram bazy kosztuje ok. dwadzieścia parę złotych, olejek zapachowy kilka złotych, dodatki – często grosze. Za 10 robionych ręcznie mydełek zapłacisz od 25 złotych. Plus satysfakcja ze spędzenia kilku godzin na DIY, której nie da się przeliczyć na PLN-y! Od powyższego przepisu już tylko krok do mydełek-kryształów, mydeł warstwowych i innych zjawiskowych form.


Last Articles
Mydełka jak bursztyny
Przepis od Lili Natura na mydełka jak bursztynyDzisiaj zapraszam Was do zamienienia się w totalnie kreatywne, zakręcone, artystyczne dusze! Dzisiaj robimy mydełka jak bursztyny!Wszyscy, którzy pa..
179
Chcesz sprzedawać swoje mydła
7 wskazówek dla hobbystów, którzy chcą sprzedawać swoje mydła Droga od pierwszej zrobionej własnoręcznie kostki do prostokątnej drewnianej formy pełnej mydła na zamówienie, może wyglądać różnie. ..
859
Kosmetyki, które wyglądają jak jedzenie
Gdy dwulatki poznają świat, chętnie (przynajmniej za pierwszym razem) wgryzają się w mydło. Istnieją kosmetyki, które wyglądem kuszą również dorosłych – wzorowane są na babeczkach, tortach i desera..
446
Jak bezpiecznie zrobić mydełko glicerynowe z dzieckiem
Twoje dziecko jest wulkanem energii i szybko się nudzi? Chciałabyś mu znaleźć kreatywne zajęcie, na którym choć trochę skupi swoją uwagę? Zrób z nim mydełko glicerynowe i pokaż sztuczki z..
709