Moje pierwsze mydełko

Moje pierwsze mydełko – krok po kroku Z zachwytem przeglądasz zdjęcia fantazyjnych, kolorowych, robionych ręcznie mydeł? Spójrz na poniższy przepis i przekonaj się, że wytworzenie mydła z bazy mydlanej to zajęcie proste, odprężające i przyjemne. A satysfakcji, gdy w kąpieli użyjesz ulubionych zapachów zaklętych w samodzielnie zrobionej kostce, nie da się opisać słowami. Pozostawmy to zmysłom...


Z czego zrobić mydełko glicerynowe?

Składniki: baza mydlana glicerynowa (np. baza mydlana Forbury Delicate Clear), olejek zapachowy (różany, cytrynowy, rozmarynowy...), barwnik, dodatki (brokat, obrazki do zatapiania w mydle, płatki kwiatów itp.). Do zrobienia pierwszego (i każdego kolejnego) mydełka będziesz potrzebować również foremek. Najlepiej sprawdzą się foremki silikonowe, z których w prosty sposób „wyłuskasz” mydło, ale równie dobrze możesz użyć foremek plastikowych, wszelkich foremek do babeczek, muffinek i do kostek lodu. Potrzebne będzie także naczynie do rozpuszczenia bazy mydlanej, np. szklany lub ceramiczny kubek.


Jak zrobić mydełko glicerynowe?

Nożem kuchennym odkrój potrzebną ilość bazy mydlanej. „Skąd mam wiedzieć ile?” - zapytasz. Przyjmuje się, że z 1 g bazy otrzymasz 1 ml mydła, dlatego przed przystąpieniem do krojenia, przy pomocy strzykawki lub miarki możesz zmierzyć pojemność swojej foremki. Możesz również dobrać ilość bazy mydlanej „na oko”, a gdy rozpuścisz za dużo, wytworzyć skrawek mydła w kolejnej foremce. Ogólna zasada brzmi: 100 g bazy mydlanej = 100 m mydełka. Rozpuszczanie – to kolejny etap. Przełożoną do naczynia bazę mydlaną wprowadzisz w stan płynny w mikrofalówce lub na kuchence, w kąpieli wodnej. Pamiętaj: rozpuszczona baza nie może się zagotować! Gdy stanie się cieczą, odstaw ją i odczekaj minutę. Czas na personalizowanie mydełka! By nadać mu kolor, do płynnej bazy wpuść kilka kropli barwnika (barwnik w proszku należy wcześniej rozpuścić). Nie przesadzaj również z zapachem – olejku także odmierz kilka kropli. Jeśli chcesz w swoim mydle zatopić płatki kwiatów lub ziarna kawy, połowę wciąż płynnej bazy wlej do foremki. Odczekaj, aż nieco zastygnie i włóż do niej dodatki. Zamieszaj lub ułóż, a następnie dodaj pozostałą część bazy. Pozostaje tylko czekać, aż Twoje pierwsze mydełko stwardnieje. Zależnie od jego wielkości, do kilku godzin. Mydeł zrobionych z bazy mydlanej glicerynowej można używać bezpośrednio po stwardnieniu. Nie zachodzą w nich już procesy chemiczne, inaczej niż w przypadku uzyskiwania części myjącej z wchodzącego w reakcje wodorotlenku sodu.


Mydełko glicerynowe – pierwsze kroki w mydlarstwie

Różnicę pomiędzy mydłem zrobionym własnoręcznie a kupionym w drogerii da się odczuć w różnych aspektach. Przede wszystkim mydła domowe są spersonalizowane: zawierają ulubione zapachy, barwy, dodatki. Powstają w różnych kształtach, pod względem składników można je dostosować do pory roku. Robienie mydeł z bazy mydlanej to świetny pomysł na zabawę z dziećmi, a także uświetnienie spotkań w gronie przyjaciół i rodziny. Jeśli chodzi o ekonomiczność, wystarczy przeliczyć koszty: kilogram bazy kosztuje ok. dwadzieścia parę złotych, olejek zapachowy kilka złotych, dodatki – często grosze. Za 10 robionych ręcznie mydełek zapłacisz od 25 złotych. Plus satysfakcja ze spędzenia kilku godzin na DIY, której nie da się przeliczyć na PLN-y! Od powyższego przepisu już tylko krok do mydełek-kryształów, mydeł warstwowych i innych zjawiskowych form.


Last Articles
Kryształowe ultra słodkie mydełka
Przepis od Lili Natura na Kryształowe ultra słodkie mydełka. Mam takie wrażenie, że ostatnimi czasy ze szczególnym uwielbieniem spotyka się wszystko to, co błyszczące, słodkie, kryształ..
541
Mydełka agatowe
Przepis od Lili Natura na mydełka agatowe. Kamienie? Plastry agatów? Nie – mydła agatowe!Czyli zapraszam dzisiaj na kolejny przepis i obrazkową instrukcję na jakże oryginalne mydełka! Nieco wyobr..
1598
Segregacja śmieci w domu
Segregowanie śmieci może wydawać się proste i oczywiste – wystarczy podzielić odpady ze względu na rodzaj materiału i umieścić w odpowiednim kontenerze. Papierowe artykuły do niebieskiego kosza, ..
565
Woski pachnące majem malowane
Przepis od Lili Natura na Woski pachnące.Za szybko mijają te dni najpiękniejsze rozkwitu bujnego i pełnego. Za szybko maj nam uciekł, a i czerwca zaraz zapewne nie będzie. Jak zatrzymać te beztro..
1812