Jesienne mydełka – przepisy na mydła pachnące przyprawami
Za oknami prawdziwy taniec barw... Przenikają się żółcie i czerwienie, przełamane gdzieniegdzie smugami brązu. Pozostała jeszcze wygrzewająca się w ostatnich promieniach słońca zieleń ciepłych dni, do tego szum wiatru, ostre powietrze wdychane po zmroku i o świcie. W kuchni pachnie rozgrzewającymi przyprawami.
A gdyby tę jesień zamknąć w mydlanych bryłach? Zebraliśmy dla Was kilka zachwycających jesiennych przepisów:
1. Jesienny spacer (z przepisu Royalty Soaps)
Mydła wytwarzane przez amerykańską domową firmę Royalty Soaps zapierają dech w piersiach. Jesienny spacer to prawdziwy taniec barw wykończony różnokolorowymi liśćmi i obsypany ziarnami maku. To przepis na kilka-kilkanaście kostek, powstałych w drewnianej formie do mydła – po przekrojeniu bloku powinny być widoczne przenikające się kolory.
Składniki i akcesoria:
- biała baza mydlana (np. baza mydlana CRYSTAL),
- barwniki: mika ciemnozielona, mika brązowa, mika pomarańczowa, mika bordowa (ciemnoczerwona),
- olejek o ulubionym, kojarzącym się z jesienią zapachu, np. czerwone winogrona,
- cztery pojemniki (miseczki) do mieszania bazy z barwnikami,
- drewniana forma do mydła,
- mydlane listki, zrobione przy użyciu silikonowej foremki z wzorami i zabarwione kolorami jesieni,
- ziarna maku.
Potrzebną ilość białej bazy mydlanej rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Ostrożnie, nie pozwalając jej się zagotować. Następnie dzielimy ją na 5 równych części, rozdzielając kolejno do 4 miseczek, 1/5 zostawiając w naczyniu używanym do rozpuszczania. Czas na kolory! Do każdej z miseczek należy dodać szczyptę (ilość wypracujemy sami, zależy ona od pożądanego efektu końcowego – więcej barwnika = bardziej intensywny kolor) barwnika tak, by powstały 4 różne substancje, i dokładnie zamieszać. Do każdej z mieszanek dodajemy odrobinę olejku zapachowego.
Tworzenie warstw rozpoczynamy od pomarańczu. Na dno foremki wylewamy połowę pomarańczowej mikstury, która będzie tworzyć tło dla esów-floresów. Kolejno wylewamy pół masy zielonej: cienką strużką, wodząc ją jednokrotnie „tam i z powrotem” formy. Następnie połową brązowej bazy wykonujemy na płynnej powierzchni mydła delikatne zygzaki, i całość zalewamy połową mieszanki czerwonej. Czas wykonać powyższe kroki raz jeszcze, aż niemal całkiem wypełnimy formę. Kolorową mieszankę zalewamy białą bazą, pozostałą nam w naczyniu do rozpuszczania.
Czekamy ok. 3 – 4 minut aż mydło nieco stężeje i zabieramy się do układania nań kolorowych, przygotowanych uprzednio liści. Układamy je dość gęsto, starając się uzyskać efekt „jesiennego spaceru”. Mydło wykańczamy, posypując je ziarnami maku. Gdy stężeje, wyciągamy z formy i krajalnicą bądź nożem kroimy w kostki, podziwiając misterne wzory, jakie utworzyły się w wyniku mieszania warstw.
2. Mydło cynamonowe
To bodaj najmniej skomplikowany z prezentowanych dzisiaj przepisów. Szybki i łatwy w wykonaniu kosmetyk dla spragnionych jesieni... w kąpieli.
Składniki:
- baza mydlana (100 g na jedną kostkę mydła 100 ml),
- szczypta cynamonu,
- opcjonalnie olejek o zapachu cynamonu,
- skórka pomarańczowa,
- kakao.
Rozpoczynamy tradycyjnie, od rozpuszczenia potrzebnej ilości bazy mydlanej w kąpieli wodnej. Gdy uzyska ona płynną konsystencję, zdejmujemy z ognia i pracujemy nad jej kolorem. Cynamon powinien dodać bazie koloru i zapachu, w przybraniu pożądanego odcienia brązu pomoże również kakao. Dla wzmocnienia pięknej cynamonowej woni możemy do mydła dodać również kilka kropli zapachowego olejku. Foremkę wykładamy warstwą skórki pomarańczowej, a następnie wlewamy do niej naszą mieszankę. Odstawiamy do stężenia, wyjmujemy z formy i voilà, mamy aromatyczne jesienne mydło.
3. Mydełka z liściem
To mydełka niewielkie, a bardzo efektowne, której jednoznacznie kojarzą się ze złotą polską jesienią.
Składniki:
- baza mydlana CRYSTAL Owsianka i masło Shea,
- migdałowy olejek zapachowy,
- stempel w kształcie liścia,
- pomarańczowy barwnik, np. w żelu.
Mydełka z liściem najlepiej prezentują się w regularnych kostkach, można je uzyskać np. przy użyciu poczwórnej silikonowej formy. Zaczynamy od rozpuszczenia bazy mydlanej typu Owsianka i masło Shea w kąpieli wodnej lub w mikrofali. Gdy uzyska ona płynną konsystencję, dodajemy olejek zapachowy – przyjmuje się, że na 100-200 gramów mydła przypada 10 kropli, jednak – jak wiadomo – zapachy to kwestia indywidualnych preferencji. Pachnącą masę przelewamy do foremek i czekamy aż nieco stężeje. Ważne, by uchwycić moment odpowiedni na dociśnięcie stempla, przy jego pomocy odciskamy w każdym z mydełek kształt liścia. Wklęsłe listki malujemy starannie pomarańczowym barwnikiem i dociskamy stempelek ponownie, by zetrzeć powstałe poza kształtem niedoskonałości.
Oto ozdobne i odżywcze dla skóry mydło idealne na jesień!