Jakie kosmetyki możesz zrobić sama?

Są ludzie, którzy w swojej kosmetyczce nie mają ani jednego drogeryjnego specyfiku. Z kilku powodów: żyją w nurcie zero waste i chcą produkować jak najmniej plastikowych odpadów; mają świadomość, czym traktują swoją skórę i dbają o to, by skład kosmetyków był jak najkrótszy; chcą korzystać wyłącznie z produktów wytwarzanych ręcznie, indywidualnie dobranych do ich potrzeb.


Niezależnie od Twojego powodu, dowiedz się, jakie kosmetyki możesz zrobić sama.


- szampon – nie musisz przywdziewać fartucha chemika, by w domowej kuchni stworzyć swój własny szampon. Bodaj najpopularniejszym i najprostszym przepisem na naturalny środek myjący do włosów i skóry głowy jest połączenie wody i sody oczyszczonej, w proporcji 1 łyżka sody na szklankę wody. Specyfik wcieramy we włosy i skórę głowy po ich uprzednim zamoczeniu, i zostawiamy go na kilka minut. Po dokładnym spłukaniu włosów ciepłą wodą należy wetrzeć w nie „odżywkę”: szklankę wody z rozpuszczonym w niej octem jabłkowym (1 łyżka). Nie spłukiwać.


Miłośnicy domowych sposobów na czyste i zdrowe włosy chwalą sobie również mycie głowy mąką żytnią. 3-4 łyżki mąki żytniej rozpuszczamy w letniej wodzie, po czym wmasowujemy w skórę głowy. Pozostawiamy na chwilę i spłukujemy.


Receptur na naturalne szampony z wykorzystaniem ziół i olejków eterycznych w sieci można znaleźć mnóstwo. Warto pamiętać, że włosy przez pewien czas będą przyzwyczajać się do środków bez chemii, dlatego mogą wydawać się tłuste, lub przeciwnie – suche. Efekt stosowania domowych szamponów będzie jednak wart kilku tygodni cierpliwości.


- balsam do ciała – wsmarowując w ciało mazidło wytworzone samodzielnie z różnego rodzaju olejów, możesz poczuć się niczym egipska królowa, która na swojej skórze nie uświadczyła konserwantów i parabenów. Naturalny balsam może być połączeniem wody destylowanej, wosku pszczelego, oliwy z oliwek i wybranego olejku eterycznego (przed przyrządzeniem smarowidła należy zapoznać się z właściwościami olejków, niektóre nie są polecane np. dla kobiet w ciąży). Wiele domowych balsamów powstaje również na bazie masła shea, do którego dodawane są tłuszcze. Dla przykładu, balsam dla dzieci można „umieszać” z masła shea, oleju konopnego, migdałowego i kokosowego.


Możesz zdecydować o konsystencji balsamu. By uzyskać efekt kremu, stopione i wymieszane składniki należy włożyć na 20 minut do zamrażarki, a następnie wymieszać kuchennym mikserem i przenieść do szklanego pojemnika. Wytworzony samodzielnie balsam można przechowywać ok. 2 – 3 miesięcy lub dłużej.


- mydło – o zaletach handmade'owego mydła pisaliśmy wielokrotnie: ma korzystniejszy skład niż to z drogerii, a ponadto wytwarzanie go w niesamowity sposób wyzwala kreatywność – wystarczy spojrzeć na galerię sklepu Zrób Mydełko na Facebooku, gdzie prezentujemy prace zaprzyjaźnionych mydlarzy.

Jak zrobisz Twoje pierwsze mydełko? Należy zaopatrzyć się w bazę mydlaną (polecamy bazę mydlaną Forbury lub Crystal bez SLES/SLS) i, opcjonalnie, barwnik, olejek zapachowy oraz foremkę. Różnorodność produktów dostępnych w naszym sklepie pozwala na stworzenie kompozycji kolorystycznej i zapachowej, dobranej do Twoich potrzeb. Możesz zrobić mydełka świąteczne, które dołączysz do prezentów pod choinkę; możesz również uszczęśliwić nimi siebie – wybrać ulubiony zapach i stworzyć przyjemne dzieło sztuki użytkowej. Wiele baz mydlanych wzbogaconych jest w odżywcze dla skóry dodatki: masło shea, olejek arganowy, kozie mleko czy aloes.

O wytwarzaniu mydeł wiemy sporo, nie wahaj się zapytać w wiadomości na Facebooku.


- płyn do demakijażu – to kosmetyk z mnóstwem alternatyw, niekoniecznie w postaci kilkuskładnikowych przepisów. Do ściągnięcia makijażu nadaje się bowiem m.in. jogurt naturalny, który należy nałożyć na twarz i zmyć po upływie 10 minut. Podobnie oczyszczająco i kojąco działa ciepłe mleko, którym możesz przemywać twarz za pomocą kosmetycznego wacika. Niektóre kobiety do demakijażu preferują olej kokosowy, inne oliwę z oliwek – ta oddziałuje korzystnie na suchą skórę. Tłuszcze bardzo dobrze radzą sobie nawet z mocnym makijażem, a by się o tym przekonać, wystarczy wymieszać olej rzepakowy z oliwą i potraktować nimi miejsca wymagające oczyszczenia.

Do demakijażu można użyć również... truskawek, w formie koktajlu. Wymieszane z jogurtem naturalnym w proporcji 5 owoców na 3 łyżki jogurtu ściągną warstwę kosmetyków – o ile nie będziesz wolała zostawić ich na deser.


Czy po stosowaniu ręcznie robionych kosmetyków Twoja skóra zmieniła się na lepsze?


Last Articles
Kryształowe ultra słodkie mydełka
Przepis od Lili Natura na Kryształowe ultra słodkie mydełka. Mam takie wrażenie, że ostatnimi czasy ze szczególnym uwielbieniem spotyka się wszystko to, co błyszczące, słodkie, kryształ..
2572
Mydełka agatowe
Przepis od Lili Natura na mydełka agatowe. Kamienie? Plastry agatów? Nie – mydła agatowe!Czyli zapraszam dzisiaj na kolejny przepis i obrazkową instrukcję na jakże oryginalne mydełka! Nieco wyobr..
3980
Segregacja śmieci w domu
Segregowanie śmieci może wydawać się proste i oczywiste – wystarczy podzielić odpady ze względu na rodzaj materiału i umieścić w odpowiednim kontenerze. Papierowe artykuły do niebieskiego kosza, ..
1756
Woski pachnące majem malowane
Przepis od Lili Natura na Woski pachnące.Za szybko mijają te dni najpiękniejsze rozkwitu bujnego i pełnego. Za szybko maj nam uciekł, a i czerwca zaraz zapewne nie będzie. Jak zatrzymać te beztro..
3751